Programowanie – kiedy dziecko powinno zacząć naukę programowania?

💡Jak najwcześniej i gdy tylko będzie na to gotowe – w każdym wieku, kiedy wykazują zainteresowanie technologią. W ten sposób uczą się, że bycie twórcami jest o wiele przyjemniejsze i bardziej satysfakcjonujące niż bycie tylko graczami.💡

Dzieci powinny jak najwcześniej zacząć programować. To co dla nas może wydawać się trudne, dla naszych dzieci jest już naturalnym środowiskiem. Im szybciej zaczną nabierać biegłości, tym lepiej.

Kodowanie polega na wydawaniu logicznych instrukcji maszynie za pomocą komend lub przez układanie prostych wizualnych bloków, jak w Scratch. Istnieje kilka bardzo fajnych gier planszowych i karcianych, które mogą pomóc osiągnąć ten sam cel. Na początku to trochę jak zabawa w Lego – dosłownie i w przenośni, ponieważ dzieci zaczynają od małych bloków kodu, czyli informacji, a budować je mogą przez gotowe bloki i przesuwanie ich, a nie „czyste” wpisywanie kodu komendami i tekstem.

„Mamo, tato – to moja własna gra!”

Odkrywanie swoich pasji, mocnych i słabych stron, poznawanie możliwości, jakie dają różne sprawności czy języki i umiejętności pracy z komputerem w tak zaawansowanej formie to moc pozytywnego wsparcia do ich samorozwoju i przyszłości. Kodowanie uczy dzieci wielu krytycznych umiejętności, takich jak rozwiązywanie problemów i logiczne myślenie.

We współczesnym, cyfrowym świecie umiejętność dostosowywania się i uczenia się na podstawie eksperymentów i informacji zwrotnych w grupie rówieśniczej jest kluczową umiejętnością, której kodowanie uczy nas w naturalny sposób.

W Matplaneta.pl mamy dzieci, które uczą się programowania już od 6 roku życia. Większość naszych uczniów szybko się u nas rozwija i odkrywa nowe talenty. Jedni zauważają dryg do elementów graficznych, inni też z kreatywnym zacięciem skupiają się na zgłębianiu zasad tworzenia światów. Niektórzy z naszych 9-letnich uczniów tworzą teraz aplikacje Python i własne gry komputerowe, inni chcą zgłębiać bardziej kreatywną stronę, czyli skupić na tworzeniu 3D światów. Każda droga jest dobra!

Co ważne, dziewczyny radzą sobie świetnie i cieszymy się, że w większości grup stanowią już znaczną ich część. 

Rozbudzamy ciekawość, pokazujemy problemy i wspólnie odkrywamy rozwiązania.

Z kodem, jak w życiu – często jeden cel można osiągnąć na kilka sposobów. W zajęciach grupowych nasi kursanci dyskutują o problemie i przedstawiają swoje własne propozycje. Uczą się, że praca w grupie, wymiana informacji i efektywna komunikacja oraz więcej niż jedna droga do celu to coś naturalnego i każdy pomysł się liczy w analizie problemu i znajdowaniu rozwiązań.

Do rozwoju tych arcyważnych umiejętności, szczególnie w czasach zdalnej szkoły, często brak okazji. 

Podczas nauki kodowania z dziećmi należy:

  • pracować z dzieckiem, gdy wykaże zainteresowanie, nie ma sensu przymusowa nauka,

  • pozwolić im poprowadzić swoją naukę, być może za pośrednictwem platformy do gier, którą już lubią (np. Minecraft)

  • pozwólić im eksperymentować, popełniać błędy i rozwiewać wątpliwości dyskutując, gdzie mogli popełnić błąd,

  • ćwiczyć  często, tak jak w przypadku nowego języka mówionego

  • dostosowywać treści i ćwiczenia do uczniów i grupy

  • inspirować i cierpliwie tłumaczyć, jak działają poszczególne rzeczy i dlaczego tak się dzieje

  • pozwalać bawić się  i uczuć według własnych preferencji

SCRATCH KURS DLA DZIECI programowanie kodowanie własne gry 8 - 9 lat mat planeta.plPROGRAMOWANIE DLA DZIECI KURS MATPLANETA SCRATCH 8 - 9 lat Programowanie blokowe w Scratch dla dzieci 8 -9 lat

Do czego przyda się mojemu dziecku programowanie?

Nauka programowania zapewnia dzieciom podstawę do rozwoju w dowolnej przyszłej dziedzinie, którą wybiorą, czy to w sztuce, nauce czy technologii. Umiejętności  precyzyjnego wydawania komend maszynie mają nieskończenie wiele zastosowań, a ich rola rośnie z każdym dniem, kiedy postępuje wszechobecna cyfryzacja.

Patrząc na dzisiejszy rynek prac i świetnie płatne oferty dla specjalistów IT trudno mieć wątpliwości, że rozwijany na pasji plan B, może  bardzo szybko okazać się przepisem na sukces. Każda właściwie dziedzina biznesu i nauki rozwija się dzisiaj dzięki zaawansowanej, wszechobecnej technologii, robotyce czy wdrażanej nawet w zakładach produkcyjnych sztucznej inteligencji. Te doskonałe maszyny i rozwiązania ciągle jednak potrzebują kontroli człowieka. 

O Matplaneta.pl

to CEi dla dzieci i młodzieży. Nasi nauczyciele wnoszą pasję i radość do przedmiotów, których uczą. Skupiamy się na uczynieniu dzieci samowystarczalnymi uczniami po tym, jak uczęszczają na zajęcia i kursy, a nasi nauczyciele są zawsze pod ręką, aby wspierać je w dalszej drodze edukacyjnej i w odkrywaniu swoich nowych talentów.

Prowadzimy zajęcia z kodowania, korzystając z popularnych platform do gier, takich jak Minecraft, aby zaszczepić zabawę podczas nauki kodowania. Prowadzimy również zajęcia z zakresu Python, JavaScript, Unity, tworzenia aplikacji i wielu innych przedmiotów, o których możesz się dowiedzieć na naszej stronie internetowej: www.matplaneta.pl.

Rozumiemy, jak rodziny muszą czasem żonglować i ustalać priorytety, dlatego nasza oferta edukacyjna poszerzyła się ostatnio o Samouczek+ – kursy programowania i matematyczne obecnie dostępne są za 99 zł (dostęp do materiałów kursu jest nielimitowany). Nauka zdalna jest prowadzona przy wsparciu nauczyciela, który na żywo odpowie na każde pytanie ucznia.

Zapraszamy wszystkich na zajęcia stacjonarne do naszych Partnerów:

Pełna lista znajduje się tutaj : https://www.matplaneta.pl/lokalizacje/

Lista kursów zdalnych i kursów do nauki samodzielnej w domu Samouczek+:

https://www.matplaneta.pl/zapisy-live/