logo matplaneta kontakt

  Wypełnij formularz,
  a na pewno się odezwiemy.

  FORGOT YOUR DETAILS?

  W dzisiejszym świecie naszym dzieciom matematyka i programowanie będą niezbędne do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie życia. Pomóżmy im odnaleźć swoją drogę poprzez wsparcie rozwoju samodzielnego logicznego myślenia i poszukiwania rozwiązań.

  MATPLANETA

  została założona przez Agnieszkę Kryńską, pasjonatkę matematyki i mamę dzieci w wieku szkolnym. Pracujemy wg koncepcji Math Circle stworzonej przez profesorów Roberta i Ellen Kaplanów z Uniwersytetu Harvarda w USA. Założycielka Matplanety i wybrani nauczyciele uczestniczyli w seminariach organizowanych przez profesorów Kaplanów dla organizatorów Math Circles w USA. Posiadamy własne scenariusze zajęć dla każdej grupy wiekowej, które są na bieżąco aktualizowane i modyfikowane na podstawie informacji zwrotnej od naszych uczniów, nauczycieli i metodyków. Opracowaliśmy również nasz własny, autorski program nauczania programowania.

  I właśnie wtedy pierwszy raz zetknęłam się z pomysłem Math Circle. Szukałam w Internecie inspiracji, odpowiedzi na pytanie: jak zarazić miłością do matematyki moje dzieci? Robert i Ellen Kaplanowie na swoich zajęciach stawiają na ciągły dialog między umysłem a światem, którego językiem naturalnym są liczby i kształty – matematyka. Są przekonani, bazując na wieloletnim doświadczeniu, że głęboka radość z doświadczania i odkrywania matematyki może być udziałem wszystkich i, że każdy jest zdolny do delektowania się tą przyjemnością.

  Zawsze uwielbiałam matematykę. – mówi Agnieszka Kryńska, założycielka Matplanety, Dyrektor Działu Rozwoju Edukacji – Miałam dużo szczęścia do nauczycieli w szkole, którzy potrafili rozbudzić moją pasję do tego przedmiotu. Nie wszystkim jest to jednak dane. Dzieciaki często nie lubią, bądź boją się szkolnej matematyki i starają się jej unikać. Czy oni nie czują przyjemności z rozwiązanego zadnia? Dlaczego nie sprawia im frajdy rozgryzanie treści zawiłego problemu? Jak można to zrobić inaczej? Te pytania nurtowały mnie od momentu, gdy moje dzieci przekroczyły próg szkoły.

  Wybrałam się na Math Circle Summer Teacher Training Institute organizowany przez Kaplanów w USA, gdzie dowiedziałam się więcej, jak oni to robią. Ideą Math Circle jest to, że uczniowie uczą się matematyki najlepiej poprzez samodzielne kreowanie rozwiązań postawionych problemów. Nauczyciel – mentor podaje ciekawe problemy, które mogą prowadzić do głębokiej wnikliwości matematycznej, a następnie pozwala uczniom odkryć te spostrzeżenia poprzez rozmowy i współpracę w grupie. Mentor zadaje pytania, moderuje i prowadzi uczniów przez „matematyczną dżunglę”, jest dla nich przewodnikiem. Daje dziecku szansę, aby odkryło coś dla siebie.

  To bardzo przyjemny sposób uczenia się matematyki, który ja osobiście od razu polubiłam. Czego się nauczyłam? Że apetyt na prawdziwą matematykę, bez ścigania się, konkurencji, akademickich wykładów, ale jako najbardziej ekscytującą przygodę, jest ogromny. Kaplanowie: nie widzimy granic tego, czego dzieci mogą się uczyć. Zobaczyłam, że usunięcie ograniczeń czasu lub presji na osiągnięcia pozwala na rozwinięcie zrozumienia i technik rozwiązywania zadań.
  Czy jest to przyszłość edukacji w szkołach? Nie mam pewności, czy sprawdziłby się w szkołach powszechnych, ale postanowiłam nie czekać i zaprosić dzieciaki do wspólnego odkrywania tajemnic świata Matematyki w naszej Matplanecie. Odkrywania zgodnie z maksymą Kaplanów – „Powiedz mi, a zapomnę, zapytaj mnie, a odkryję”.

  HISTORIA MATPLANETY
  2011

  Grudzień

  Pomysł utworzenia Matplanety

  2012

  Lipiec

  Udział w Math Circle Summer Teacher Training Institute South Bend, Notre Dame University.

  Wrzesień
  Otwarcie CE Matplaneta Ursynów/ pierwsze grupy zajęciowe

  2013

  Wrzesień

  otwarcie kolejnych placówek m.in. CE Tarchomin

  Jesień
  Pierwsza nagroda dla Matplanety - Ośrodek Rozwoju Edukacji działający przy Ministerstwie Edukacji Narodowej przyznaje Matplanecie tytuł "Miejsce Odkrywania Talentów"

  2014

  Wrzesień

  Pierwsze placówki partnerskie - Matplaneta
  Józefosław i Matplaneta Żary

  1000 uczeń w Matplanecie

  Program Matplanety wpisany w program nauczania w pierwszych prywatnych szkołach i przedszkolach

  2015

  Kwiecień

  Nagroda Złotego Słonecznika dla CE Ursynów i CE Kraków - główna nagroda dla najbardziej oddanych dzieciom organizatorów przyznawana przez zespół ekspertów z zakresu rozwoju i wychowania. Nagradzani są organizatorzy najlepiej przygotowanych wydarzeń, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką.

  2016

  Wrzesień

  2000 uczeń w Matplanecie

  2018

  Wrzesień

  4000 uczeń w Matplanecie

  2019

  Maj

  50 placówek partnerskich

  2020

  Wrzesień

  start nowej oferty zajęć LIVE

  OBECNIE
  TOP