PROGRAMOWANIE dla Nastolatków – kursy Matplaneta

Programowanie dla dzieci i młodzieży to zajęcia i kompetencje przyszłości.

Programowanie, inaczej kodowanie, to – najprościej mówiąc – pisanie kodu, który pozwoli nam uzyskać określony efekt w działaniu komputera. Jeżeli chcemy, by komputer przepytał nas ze znajomości angielskich słówek, możemy sami stworzyć potrzebną aplikację! Znamy bowiem język programowania i rządzące nim reguły.

Choć dla wielu z nas to czarna magia, specjaliści przekonują, że poznanie “języka komputerów” w niewielkim stopniu różni się od nauki języka obcego i jest dostępne dla każdego.

Nauka kodowania dla nastolatków – na czym to polega?

Oto fajna rzecz w rozpoczynaniu czegoś nowego w młodym wieku.

Jeśli jesteś dzieckiem, wszystko, co zaczniesz wcześniej niż później, da ci tylko maksymalny czas na ćwiczenie i doskonalenie tego, w co się nurkujesz. Ale jeśli jesteś nastolatkiem, który zaczyna to samo i jest być może kilka lat „za” dzieckiem, nadal istnieje wiele powodów, aby zacząć.

Kodowanie już teraz napędza dużą część naszego codziennego życia – w domu i pracy. Rozsądnie jest oczekiwać, że kodowanie będzie odgrywać jeszcze większą rolę w przyszłości.

Kodowanie jest postrzegane jako cenna umiejętność, która zyskuje na popularności, jednak dostęp do dobrych kursów kodowania dla dzieci i nastolatków może być ograniczony.

Z tych powodów rodzice mogą zainteresować swoje dzieci nauką kodowania; przynajmniej dając mu szansę sprawdzenia, czy jest to coś, co lubią, czy nie.

Wraz z wiekiem przychodzi doświadczenie. W przypadku dzieci kodowanie może wydawać się niezwykle nieuchwytne, ale nastolatki mają zazwyczaj dużo większe doświadczenie z tymi samymi funkcjami kodowania – aplikacjami, grami wideo, witrynami internetowymi – nieco łatwiej jest zrozumieć wszystko, co jest w stanie z takimi powiązanymi umiejętnościami.

Po drugie, nastolatkowi, który chce zagłębić się w programowanie, zazwyczaj łatwiej jest znaleźć dobry kurs, który będzie wynikał z ich predyspozycji i talentów.

Programowanie ma wiele odsłon – projektowanie gier, projektowanie aplikacji mobilnych, komunikacja z komputerem, programistyczna praca na danych i wiele innych zależnie od języka. Wszystkie rozwijają także umiejętność pracy i komunikowania się w grupie, planowania pracy własnej oraz szukanie rozwiązań.

Tak więc, jeśli masz nastolatka zainteresowanego kodowaniem, nadszedł czas rozwinąć predyspozycje i zacząć uczyć się, czym jest kodowanie, doskonalić umiejętności kodowania, a następnie natychmiast wprowadzić te umiejętności w ruch. Każdy inny talent dziecka ma znaczenie. Lubi rysować? Interesuje się robotami i robotyką? Lubi projektowanie stron www? To super! Każda dodatkowa kompetencja i pasja ma znaczenie!

Programowanie to poszukiwanie niestandardowych rozwiązań

Nauka kodowania dla dzieci wymaga dostrzegania i nazywania problemów oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Wymaga – i uczy – myślenia “out of the box”, a równocześnie korzystania ze znanych i dostępnych rozwiązań w sytuacjach zarówno typowych, jak i niestandardowych.

Również podążanie za bieżącymi trendami w programowaniu wymaga otwartości umysłu i ją trenuje – język programowania jest żywy i zmienia się wraz ze światem.

Programowanie dla nastolatków uczy rozwiązywania problemów

Kodowanie pozwala osobie, która potrafi z niego korzystać, tworzyć rozwiązania problemów, przed którymi staje. Doświadczenie własnej skuteczności i sprawczości w rozwiązywaniu problemów jest dla dziecka wspaniałym, wspierającym doświadczeniem, które przekłada się na wszystkie dziedziny życia!

Programowanie dla nastolatków to lepsze analizowanie, wnioskowanie i ewaluacja

Nauka języków programowania oraz tworzenie nowych rozwiązań uczą myślenia – w tym w dużej mierze tego logicznego, przyczynowo-skutkowego, które pozwala wnikliwie przeanalizować problem, podjąć decyzję, a następnie zweryfikować jej trafność – i spróbować znowu.

Co za przydatna życiowa umiejętność!

Nauka programowania dla nastolatków to lepsza współpraca z innymi

Programiści często pracują w zespole. To wspaniale – w końcu co dwie głowy, to nie jedna, a co dopiero dziesięć głów! Człowiek jest istotą społeczną, umiejętność współpracy i uwzględniania różnych stanowisk jest jedną z najważniejszych kompetencji – dziś i z całą pewnością w przyszłości.

Programowanie to lepsza refleksja nad uczeniem się

Podobno nie ma błędów, są tylko sposoby, które nie działają. Tak miał powiedzieć Thomas Edison, wynalazca żarówki, po tym, jak stworzył kilkaset niezadowalających prototypów. W tym rzecz. Programowanie uczy, że błędy są tylko naturalną częścią procesu. W pewnym sensie programowanie jest ciągłym uczeniem się. Niektórzy twierdzą, że tak samo jest z życiem…

Programowanie dla nastolatków to lepsze myślenie krytyczne i kreatywne

To dwa bieguny, które składają się na wszechstronne podejście do problemu. Myśląc kreatywnie, spoglądamy na sprawę z różnych stron, wynajdujemy niestandardowe, twórcze i innowacyjne rozwiązania dla problemów.

Myślenie krytyczne z kolei pozwala ocenić rzetelnie, czy dane rozwiązanie rzeczywiście odpowiada na nasze potrzeby i czy jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Te dwa podejścia łączą się nierozerwalnie z nauką programowania.

Nauka kodowania łączy ze sobą świat przedmiotów ścisłych i humanistycznych. Polega na zastosowaniu praktycznych, “twardych” narzędzi, do tworzenia “miękkich” i przyjaznych rozwiązań, również w świecie kultury i nauk społecznych.

Nauka programowanie to także jasna i adekwatna komunikacja

Wydawałoby się, że nauka kodowania dla dzieci nie ma nic wspólnego z komunikacją. Tak jednak nie jest.

Już sam proces przyswajania języków programowania wymaga jasnej i klarownej komunikacji podczas uczenia się, zaś w dalszym etapie – zmusza nas do precyzyjnego formułowania swoich oczekiwań i działań.

To sposób myślenia, który przekłada się na komunikację i działanie.

W szkole nie ma dobrych zajęć z programowania 

Edukacja jest cenna. Jednak większość szkół również nie oferuje niestety lekcji informatyki. Kodowanie nie jest już  czymś, co „miło mieć”, zarezerwowane jako umiejętność selektywna tylko dla tych, którzy są niezwykle oddani przyszłej karierze i uczeniu się na własną rękę.

Jest to teraz coś, co jest prawdopodobnie bardziej kluczowe dla wszechstronnej edukacji, ponieważ w świecie idealnym „edukacja” istnieje, aby przygotować uczniów na sukces w prawdziwym świecie Tak więc nastolatki powinny szukać lekcji kodowania i uczyć się programowania, ponieważ taka okazja nie zdarzy im w tradycyjnym środowisku szkolnym.

Umiejętność kodowania zwiększa szanse na karierę w przyszłości

Jeśli nastolatki spróbują zrobić coś, co nie jest dostępne dla większości ich rówieśników, będą się wyróżniać na tle innych. A jednym z najważniejszych momentów, w których dochodzi do porównania, jest aplikacja na studia. Mamy na myśli, że każda dodatkowa umiejętność zazwyczaj wspiera aplikację na studia, ponieważ pokazuje, że uczeń podejmuje inicjatywę, aby podjąć więcej i rozwinąć alternatywne umiejętności. Ale nawet poza tym uczniów, którzy w szczególności posiadają umiejętności kodowania, można uznać za logicznie rozwiązujących problemy lub wytrwałych i odpornych na wyzwania, których niełatwo zepchnąć z kursu przez błędy lub przeszkody.

Gig zamiast kieszonkowego. Czy nastolatek może zarabiać?

Istnieje wiele powodów, dla których nastolatki powinny kodować, z których niektóre mogą zacząć się opłacać natychmiast, podczas gdy inne zachowują swoją wartość przez długi czas. 

Uderzający jest jednak fakt, że wciąż brakuje dobrych programistów – aż 4 z 10 pracodawców narzeka na trudności ze znalezieniem pracowników wyszkolonych w tym obszarze!

To co będzie dla nas najbardziej interesujące, to fakt, że programowanie wspiera rozwój intelektualny dziecka. I to w wielu obszarach! Szczególnie interesujący wydaje się wpływ, jaki nauka programowania może mieć na rozwój kluczowych kompetencji człowieka XXI wieku.

Programowanie to dobrze płatna praca

Najpierw pojawiają się okazje do zarobienia małych pieniędzy ze zleceń od znajomych, potem studia, a potem oczywiście ostateczny cel, kariera, która dobrze się opłaca, jest przyjemna i ma zauważalny wpływ na opinię publiczną.

Kodowanie może być taką karierą! Chociaż to od kodera zależy, czy kodowanie jest rzeczywiście przyjemne i czy jest czymś, co lubią robić, nie można zaprzeczyć, że kariera oparta na kodowaniu jest lukratywna (kierunek informatyka jest jednym z najlepiej opłacanych kierunków studiów) i jest czymś, co jest wymagane i wykorzystywane każdego dnia na całym świecie.

W rzeczywistości istnieje wiele różnych języków kodowania, które są używane w celu urzeczywistnienia wszystkich tych rzeczy.

Nie ma nas w Twoim mieście? To żadna przeszkoda! Zapraszamy na zdalne kursy programowania dla dzieci i młodzieży!

Python – kodowanie w Pythonie dla nastolatków

To świetny język dla początkujących! Nastolatki mogą używać Pythona do stosunkowo szybkiego uruchamiania swoich pomysłów, biorąc pod uwagę, że Python wymaga mniej linii kodu niż inne języki! Python jest używany przez Google, Disney i inne duże marki i może być wykorzystywany do tworzenia gier wideo, projektów obliczeniowych numerycznych i frameworków internetowych. Python jest również wystarczająco elastyczny do wykorzystania w cyberbezpieczeństwie i sztucznej inteligencji!

Początkujący mogą spodziewać się, że zaczną tworzyć coś w rodzaju gry tekstowej, gry dwuwymiarowej, programu do cyberbezpieczeństwa lub aplikacji konsolowej.

JavaScript dla nastolatków – kursy 

Nastolatki, które są zainteresowane tworzeniem stron internetowych i chcą tworzyć aplikacje front-end, powinny rozważyć JavaScript. Jest popularny i natywny dla większości przeglądarek internetowych, dzięki czemu jest bardzo przydatnym i pożądanym językiem, jeśli chodzi o tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych.

 Netflix, PayPal i wiele innych rozpoznawalnych produktów internetowych opiera się na JavaScript (i środowisku uruchomieniowym Node.js)

Java – programowanie dla nastolatków

Chociaż Java może być łatwo pomylona z JavaScriptem, każdy język oferuje bardzo różne podejścia i są one używane do wykonywania różnych zadań. Nastolatki, które znają i chcą tworzyć aplikacje na Androida, będą musiały nauczyć się języka Java, a język ten jest również świetny dla osób zainteresowanych tworzeniem silników gier i dużych środowisk zaplecza, a także dla tych, którzy chcą zagłębić się w modowanie w Minecraft.

C # dla nastolatków

Jeśli rozszerzona rzeczywistość jest dla nich interesująca, nastolatki powinny rozważyć zagłębienie się w C#. Łącząc kodowanie C# i Unity (standardowy w branży silnik do tworzenia gier), nastolatki uczą się korzystać z technologii wysyłania i obrazowania wyższego poziomu do tworzenia własnych gier mobilnych!

Rzeczywistość rozszerzona to interaktywne doświadczenie, w którym obiekty cyfrowe są umieszczane w rzeczywistym środowisku w czasie rzeczywistym.

C++ dla nastolatków – Matplaneta.pl

Jest to wszechstronny język programowania, który po opanowaniu otworzy drzwi do rozwiązywania złożonych problemów i prawdziwego zrozumienia działania programów. Nastolatki mogą być najbardziej zaznajomione z C++ jako językiem używanym do tworzenia aplikacji komputerowych. Tak więc C++ jest językiem czasochłonnym i złożonym, ale niezbędnym dla osób zainteresowanych programowaniem gier.

Kursy programowania dla młodzieży i dzieci Warszawa i okolice

Programowanie dla nastolatków – kursy stacjonarne Warszawa oraz kursy zdalne cała Polska


Warszawa

Ursynów al. KEN 95/18a/2 730660770
Ursus Dom Kultury Kolorowa ul. Sosnkowskiego 16 501 489 849
Praga Południe Ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego 9/158 530 307 177
Białołęka Art Project, ul. Porajów 12 517 900 369
Bemowo ul. Powstańców Śląskich 85 lok. U6 501 489 849
Pruszków ul. Hallera 10 669 110 788
Józefosław ul. Kameralna 11 501 489 849
Izabelin ul. Tetmajera 2 607 936 361
Ząbki 606 626 654

Inne lokalizacje:


Łódź – różne szkoły – 720 844 777
Zielona Góra ul. Bohaterów Westerplatte 11 791 733 085
Kraków Prądnik Biały ul. Bociana 6 537 017 211
Kęty ul. Żwirki i Wigury 2a 666 931 627
Częstochowa ul. Racławicka 22 lokal 3 501 167 378
Kamienna Góra ul. Władysława Broniewskiego 26 798 234 304