Nastoletnie problemy matematyczne

MATPLANETA UŁAMKI PROGRAMOWANIE MATEMATYKA KOREPETYCJE

Nastolatek i Matematyka – co tam często nie gra?

Nowe badanie wykazało, że edukacja matematyczna nastolatków bezpośrednio wpływa na obszar mózgu, który ma kluczowe znaczenie dla przyszłej nauki i rozumowania.


Według naukowców 16-latkowie w Wielkiej Brytanii, którzy przerwali naukę matematyki, wcześniej niż ich rówieśnicy mieli niższy poziom kluczowej substancji chemicznej w mózgu odpowiedzialnej za pamięć, uczenie się i inne ważne procesy myślowe.


Ta decyzja „nie lubię matematyki i nie chcę jej uczyć” może prowadzić do luki w edukacji, a także do mniejszego postępu w przyszłych przedsięwzięciach edukacyjnych.

 

Kiedy twój nastolatek był w szkole podstawowej, miało się ogólne wrażenie, że matematyka idzie dobrze. Żadnych wielkich problemów, które wydawały się budzić niepokój u nauczyciela, tym bardziej rodziców.

Chwilę potem matematyka wydaje się być ciągłą walką dla wielu nastolatków. Przyjrzyjmy się sześciu najczęstszym problemom matematycznym, które nękają nastoletnich uczniów i kosztują ich punkty na egzaminach.

1 – Zaległości w przypomnieniu sobie wzorów i podstaw matematycznych

Wzory i podstawy matematyczne są budulcem do mówienia językiem matematyki. Jeśli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie najprostszych faktów matematycznych ani nie masz strategii – pojawia się problem.

Energia twojego mózgu jest zużywana na próbowanie wyłapania tych informacji lub wybicie liczb w kalkulatorze, podczas gdy tak naprawdę powinno się koncentrować na nauce tych nowych informacji matematycznych.

Nie oznacza to, że zaczynamy przeprowadzać nasze dzieci przez fiszki, aby zwiększyć ich pamięć.

Prawdziwy problem? Uczeń nie ma odpowiedniego wyczucia liczb.

Celem jest zmuszenie mózgu, który potrafi elastycznie posługiwać się liczbami, żeby je znalazł. Jeśli uczeń nie pamięta, ile to jest 7 x 8, czy rozumie, że może przejść do innego zestawu liczb, takiego jak 8 x 6, a następnie dodać 8 więcej?

Zapamiętywanie i strategie są niezbędne do przypominania sobie faktów matematycznych.

Jo Boaler „Badacze mózgu badali uczniów uczących się faktów matematycznych na dwa sposoby – poprzez strategie lub zapamiętywanie.

Odkryli, że te dwa podejścia (strategie lub zapamiętywanie) obejmują dwie różne ścieżki w mózgu i że obie ścieżki doskonale nadają się do użytku przez całe życie.”

JO BOALER, O UCZENIU SIĘ MATEMATYKI PRZEZ NASTOLATKÓW

Sednem matematyki jest rozumowanie – zastanawianie się, dlaczego metody mają sens i mówienie o powodach stosowania różnych metod.

JO BOALER, 2013

2 – Panika i Ułamki – matematyczna zmora wszech czasów nastolatków

Ułamki.

Wielu uczniów potyka się, ponieważ nauczono ich sztuczek lub sposobów na zapamiętanie, jak manipulować ułamkami. „Naszym zadaniem nie jest rozumowanie dlaczego, po prostu odwróć i pomnóż”.

Te sztuczki ranią uczniów na dłuższą metę, ponieważ tak naprawdę nie rozumieją, jak działają ułamki. Ułamki są wszędzie w matematyce, ale często w przebraniu. Uczniowie nie rozumieją, że ułamki są również częścią i tych pojęć:

Ułamki dziesiętne
Procenty
Stosunki liczb
Proporcje
Podział wielomianowy

A to dlatego, że ułamki to tylko … dzielenie.

3 – Niezrozumiałe symbole

Równania ze zmiennymi, nawiasami zwykłymi, nawiasami kwadratowymi i innymi symbolami grupowania obliczeń itp. mogą wydawać się przytłaczające, gdy nie rozumiemy ich użycia i   kolejności w jakiej powinniśmy rozwiązać problem.

Te symbole są narzędziami i pozwalają nam wydajnie pracować.

Zmienna jest symbolem zastępczym dla nieznanej wielkości, w algebrze często szukamy wartości x.

Nawiasy i nawiasy kwadratowe są narzędziami grupowania. Mówią nam: „pomyśl o tym zestawie liczb i/lub zmiennych jako o jednej wielkości lub grupie”. Powinno to wywołać u ucznia, że ​​muszę zwrócić uwagę na to, co znajduje się w tych nawiasach.

Potęgi to krótsza (bardziej wydajna) metoda pokazywania powtarzającego się mnożenia.

4 – Dbałość o szczegóły

Wielu uczniów pomija małe elementy, które prowadzą do utraty punktów, co obniża przyzwoite oceny z matematyki.

Często pomijanymi szczegółami są:

Identyfikacja jednostek w ich odpowiedzi
Brak odpowiedzi na wszystkie pytania w zadaniu tekstowym
Pomijanie diagramów etykietowania

Te szczegóły wydają się nieistotne dla wielu uczniów, ale nauczyciele wiedzą, że są one niezbędne do nauki matematyki.

5 – Słabe robienie notatek

Wielu uczniów po prostu nie wie gdzie, zaczynając od notatek matematycznych, ani nie widzi korzyści. Łatwo zauważyć w nauce matematyki tendencję do braku korzystania z podręczników i własnych notatek.

Robienie notatek matematycznych we właściwy sposób sprawi, że informacje udostępniane podczas zajęć staną się bardziej „przyklejone” do mózgu.

Kiedy słuchasz nowych informacji, zastosuj do nich własne przetwarzanie, a następnie zapisz je – tworzysz połączenia wewnątrz mózgu.

Nasze mózgi są nastawione na próbę zrozumienia rzeczy. Poświęcenie czasu na pisanie i rysowanie przykładów sprawia, że ​​nauka staje się skuteczniejsza i bardziej atrakcyjna wizualnie.

Inną ważną koncepcją, która wymaga uwagi przy notatkach, jest ich otwarcie i zastosowanie w pracy domowej.

Jeśli nie ma żadnych notatek, do których można by się odnieść, przeprowadzimy wspólnie badania i każę im to zapisać.

Kiedy Twoje dziecko siada na krześle, aby zająć się pracą domową, poproś je, aby wyciągnęło notes i robiło zadania krok po kroku, jak najwięcej notując.

6 – Odporność na matematykę w ogóle

Opór matematyczny bierze górę bez względu na okoliczności? Najprawdopodobniej masz dziecko, które odpycha się i unika matematyki, jak … śmierdzącej brukselki!

Niestety, wielu uczniów całkowicie zrezygnowało z matematyki, ponieważ uwierzyli w to błędne przekonanie: Dobrzy uczniowie z matematyki to szybcy.

Błąd!

Jo Boaler, światowej sławy profesor matematyki, opowiada historie bardzo uzdolnionych i BARDZO powolnych matematyków.

Twoja szybkość nie ma nic wspólnego z tym, jak świetnie radzisz sobie w matematyce.

To jedna z rzeczy, które przemycamy w naszym matematycznym kręgu. A teraz zapamiętajcie kolejne:

Nie robimy skomplikowanej matematyki w głowie (można to zapisać)


Popełniam błędy i przyznaję się do nich


Używam notatek do matematyki


Wszyscy jesteśmy ludźmi, a przekonanie, że istnieje tylko jeden sposób na matematykę, który jest szybki i bezbłędny, jest po prostu głupie.

Popełniamy błędy. I to jest ok.

Opór znika!

Rozgrzewki są ważne!

Kiedy przechodzimy z jednego rodzaju zadania, takiego jak pisanie, na matematykę, przypomina to trochę zmianę biegów w samochodzie. Rozpoczęcie pracy zajmuje trochę czasu. Ma to sens, ponieważ różne części mózgu są wykorzystywane do tych różnych zadań.

Rozgrzewka z matematyki pozwala umysłowi zrelaksować się i zmniejszyć stres związany z pracą nad matematyką.

Tworzy również bezpieczne środowisko do praktyki i skupia umysł. Zamieszanie podczas gry nie jest tak frustrujące, jak w przypadku problemu z pracą domową. Gry powinny być łatwe.

Motywuj, nie karz!

Często uczeń czuje się pokonany, gdy otrzymuje test wypełniony czerwonymi ocenami. Czują, że nie mogą zmienić przeszłości i z kolei decydują, że NIE są dobrzy z matematyki.

Test to tylko informacja zwrotna. Nie jest wskaźnikiem twojego potencjału jako osoby.

Kiedy nastolatkowie uczniowie po raz pierwszy zaczynają z nami pracować, często przynoszą oceniany test i mówią: „Ja po prostu całkowicie nie rozumiem ŻADNEGO z tego”. Zwykle jest to najdalsze od prawdy. Kiedy patrzę na test, widzę, że małe elementy są pomijane (patrz punkt 4 powyżej).

Wtedy spędzamy z nimi czas, pomagając uczniom zidentyfikować, gdzie popełnili błąd. Szybko widzą, że w rzeczywistości nie mieli problemu, ale obliczenia poszły źle lub pominęli niektóre szczegóły.

Biurko to nie ring! Szukaj pomocy, nie problemu.

Emocje mogą być wysokie, gdy czujesz, że wielokrotnie oblałeś matematykę. Opór pojawia się nie tylko dlatego, że mózg chce cię chronić przed tym nieprzyjemnym bólem, ale może być trudno poradzić sobie z matematyką, gdy twój związek z rodzicami jest napięty.

Dodatkowo może istnieć podstawowy problem z nauką, od problemów z uwagą po dyskalkulię (dysleksja matematyczna). Pomoc i wizyta u wyszkolonego specjalisty zawsze pomagają.

8-klasista na pokładzie?🚸📚 Motywujemy i wspieramy. Powtarzamy i stawiamy na zrozumienie – bez tego ani rusz.
I nie róbcie tego w domu, jeśli ma skończyć się awanturą…To ważny moment, żeby nie zostawiać żadnych zaległości przed egzaminem.
Szczęście znacznie częściej sprzyja tym, którzy mu pomagają.
Matematyka bez stresu i obaw, dzięki doświadczonym w pracy z nastolatkami prowadzącymi – u nas wszystko staje się proste.
Zadania z egzaminu ósmoklasisty i matury z matematyki są łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość wymagające na poziomie koncepcyjnym.
Wiele błędów wynika z nieoczytania treści zadania, bo obliczenie nie tego, co było trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach. W zadaniach praktycznych ćwiczyć będziemy i omawiać takie rzeczy, jak:
✏️ operacje na potęgach,✏️ porównywanie i szacowanie pierwiastków,✏️ zegar i kalendarz,✏️ analiza wykresów,✏️ ułamki,✏️ potęgi,✏️ pierwiastki,✏️ wyrażenia algebraiczne,✏️ równania,✏️ proporcje,✏️ zaokrąglanie,✏️ prawdopodobieństwo,✏️ geometria płaska,✏️geometria przestrzenna,✏️ układ współrzędnychI inne egzaminacyjne pewniaki.
Zapraszamy wszystkich 8-klasistów na matematykę nie z tej ziemi.